Vítejte na Giantmicrobes!

Nervová buňka
Nervová buňka
Neuron
Existuje mnoho různých druhů nervových buněk. Pohybové neurony burcují naše svaly k činnosti; smyslové nervové buňky v našich očích a uších stimuluje světlo a zvuk, v nose a na jazyku podněcují chemické látky čichové a chuťové vjemy a na kůži je to dotek – a nevýslovný počet dalších propojovacích nervových buněk přenáší v impulsy centrálním nervovém systému a mozku. Všechny ale fungují podobně.

Když obdrží výběžky neuronu na stromkovitém útvaru na těle nervové buňky dostatečně silný signál, ten neodolatelně spustí elektrický impuls uvnitř buňky, a impuls cestuje dlouhým tenkým axonem (který chrání tukové myelinové pouzdro). Jakmile se impuls dostane na koncový bod axonu na bázi nervu, uvolní se speciální signální chemické látky, které se připojí přes mezeru (neboli synapsi) mezi jednou nervovou buňkou a další – a tento proces pokračuje.
 
Nervové buňky jsou vesměs malé. Některé jsou ale dlouhé jako vaše noha, a to doslova: táhnou se po celé délce od báze páteře ke špičkám prstů na nohou! Na rozdíl od většiny buněk se ale nervové buňky nemohou normálně reprodukovat, takže když se poraní, mohou ztratit cit nebo být dokonce paralyzované. (Abnormality v neurotransmiterech nebo samotné nervové buňce mohou vést i ke stavům jako Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc nebo roztroušená skleróza.)

Ale nenechejte se znervóznit – nervové buňky jsou neuvěřitelně spolehlivé. A jestli jste ještě pořád vystrašení, mohou za to pravděpodobně stejně neurotransmitery. Takže si otřete zpocené dlaně, zhluboka se nadechněte, zavřete oči, poslechněte si nějakou hudbu, přivoňte si k něčemu příjemnému . . . a uvolněte se. Vaše nervy vám v tom pomohou.


Rozměr:
  výška:  22 cm
  šířka:     5 cm

Nervová buňka

Uvedené ceny jsou vč. DPH

Dostupnost: 17 ks

Nervová buňka
255,- Kč

Přihlášení proběhlo v pořádku.

Jste příhlášen jako Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.