Vítejte na Giantmicrobes!

Mor
Mor
Yersinia pestis
V říjnu 1347 epidemie černé smrti (později nazývané mor) dorazila do města Messina na Sicílii. Morová epidemie, která předtím řádila v Asii, se šířila po obchodních stezkách a jako černý pasažér na lodích vracejících se z Černého moře. Do roku 1352 na černou smrt zemřelo 25 miliónů lidí, celá třetina evropské populace.
Byl to přinejmenším druhý katastrofální případ moru, který ochromil Evropu.  V roce 542 n. l. mor téměř zničil byzantskou říši císaře Justiniána (a nejspíš mohl i za zpustošení Athén v roce 430 př. n. l.). Během další vlny moru v Asii v roce 1894, švýcarsko-francouzský bakteriolog Alexandre Yersin přišel na to, že je za tím vším ďábelská bakterie Yersinia pestis. (Přestože někteří pochybovali, zda tato bakterie mohla i za středověkou epidemii moru – jejíž šíření bylo neobvykle rychlé – má se za to, že to byla právě bakterie Yersin.)
Mor nebyl dosud vymýcen, ale jeho výskyt je dnes minimální a jen na určitých izolovaných místech. Navíc existují snadno dosažitelné léky, včetně antibiotika Tetracyclinu (běžně předepisovaný na těžké formy akné). Nicméně je vždycky možné, že se nějaký kmen odolný vůči antibiotikům rozšíří a historie se může opakovat…


Rozměr:
  výška:  15 cm
  šířka:    14 cm

Mor

Uvedené ceny jsou vč. DPH

Dostupnost: 16 ks

Mor
255,- Kč

Přihlášení proběhlo v pořádku.

Jste příhlášen jako Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.