Vítejte na Giantmicrobes!

Malárie
Malárie
Plasmodium falciparum
Malárie (z italského slova „špatný vzduch“) je výsledkem práce parazita Plasmodia a komára rodu Anopheles. Když komár bodne infikovaného malárií, absorbuje sáním krve parazity. Jak pokračuje v hodování na krvi dalších hostitelů (pouze samičky pijí krev), přenáší parazity dál a šíří tak nákazu. Játra jsou centrem infekce, ale paraziti postupně napadají a obydlují také červené krvinky, které prasknou a uvolní do krve toxiny. Ty pak způsobují horečku a zimnici typické pro malárii.
Kdysi rozšířená ve všech tropických a subtropických oblastech, malárie byla vymýcena všude, kromě rozvojových zemí. (Jedny z prvních pokusů o kontrolu infekce byly užitečné při dokončení Panamského průplavu, které bylo touto nemocí zdržováno.) Cestovatelé do tropických oblastí si navíc dnes mohou vzít anti-malarika, použít odpuzovače hmyzu (hlavně za svítání a za soumraku, kdy komáři většinou sají krev), obléknout si dlouhé nohavice a rukávy, a spát pod sítěmi nebo v chráněných obydlích.
Pro skoro 40 % světové populace však mohou být tato jednoduchá opatření cenově nedostupná nebo prakticky neproveditelná. Výsledkem je, že infekce malárie se každoročně rozvine až u půl bilionu lidí, z nichž víc jak milión obětí podlehne, a to zejména afrických dětí.
Předešlé pokusy o vymýcení malárie neuspěly díky odporu (biologickému i politickému) proti některým insekticidům a lékům používaným v boji proti komárům Anopheles a parazitům Plasmodium. Nové snahy jsou v pohybu, a každá vteřina se počítá…

Rozměr:
  délka:  15 cm
  šířka:     5 cm

Malárie

Uvedené ceny jsou vč. DPH

Dostupnost: 10 ks

Malárie
255,- Kč

Přihlášení proběhlo v pořádku.

Jste příhlášen jako Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.