Vítejte na Giantmicrobes!

Klíčenka - Měnavka
Klíčenka - Měnavka
Klíčenka s plastovým přívěškem.

Amoeba proteus

Slovo amoeba pochází z řeckého výrazu, který znamená „měnit se“ – a měňavka velká byla pojmenována po řeckém bohu moří Próteovi, jenž dokázal měnit svou podobu, aby unikl svým pronásledovatelům. Jedna z nejběžnějších měňavek na světě, měňavka velká, neustále mění svůj tvar a barvu podle prostředí, ve kterém se zrovna rozpíná!
Poprvé objeveny v roce 1755, měňavky jsou dnes široce známými jednobuněčnými živočichy. Pohybují se pomocí vysunování panožek („nepravých nožek“), za kterými přitahují své tělo. Tohoto pohybu dosahují cirkulací endoplazmů a ektoplazmů uvnitř buněčného těla.
Jinak proslulé měňavky většinou žijí svůj poklidný život na dně rybníků, i když bývají také běžným předmětem vědeckého zkoumání. Vědci totiž zjistili, že měňavky mají neobvykle dlouhý genom, tedy genetickou informaci uloženou v DNA – přes stokrát delší než je lidský genom, ačkoliv význam této délky je stále neznámý.
Průměrná délka života měňavky je o něco málo delší než dva dny. Ale protože se rozmnožují dělením (nebo štěpením), jsou měňavky víceméně nesmrtelné. Kromě nešťastných náhod. Nebo vyhladovění. Aby se tomu vyhnuly, když dostanou hlad, doslova svojí oběti vysají tělo i duši. Obejmou oběť svýma panožkama a nasají ji do sebe.
Naštěstí i obrovské měňavky jsou dlouhé jen jeden milimetr – jenom ostatní mikrobi mají důvod se obávat takového zabijáka jako je měňavka.

Rozměr:
výška - 7cm

Klíčenka - Měnavka

Uvedené ceny jsou vč. DPH

Dostupnost: 25 ks

Klíčenka - Měnavka
135,- Kč

Přihlášení proběhlo v pořádku.

Jste příhlášen jako Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.